Mnoho především mladých lidí sní o tom, že budou mít vlastní bydlení. A není divu, koneckonců výhody bydlení ve vlastním jsou nepopiratelné. Především je zde fakt, že se nemusíme strachovat, zda nám majitel prodlouží nájemní smlouvu či nikoliv.

Avšak co si budeme povídat, většina lidí na vlastní dům nedosáhne. Je to proto, že ceny nemovitostí jsou poměrně vysoké. A není divu, koneckonců plochy, na které se dá stavět, nepřibývá, a náklady na stavbu samotnou také nejsou nejmenší. Navíc se jedná o poměrně žádaný statek, neboť, jak již bylo řečeno, prakticky každý chce bydlet ve vlastním.

hypoteka3

Naštěstí je zde řešení v podobě hypotéky, tedy účelové půjčky, určené ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Poskytují ji jak bankovní tak nebankovní společnosti a ačkoliv je z finančního hlediska poměrně nevýhodná, přesto ji využívá mnoho lidí.

Při takové oblibě je jasné, že je zde mnoho nejrůznějších druhů. Ty se neliší ani tak ve svém cíli, tedy poskytnutí peněz na koupi nemovitosti, nýbrž například ve výši úroků a jiných poplatků a také v podmínkách, které musí člověk splnit, aby mu byla jeho žádost uznána.

Jednou z těch více oblíbených je pak hypotéka bez registru. Zde nejsou žadatelé prověřováni v registru dlužníků, což je seznam, kde jsou vedeni lidé, kteří mají nějaký dluh. Může to být například nesplacená půjčka, pozdě zaplacený účet za energie či internet, a podobně. Faktem je, že se tam člověk nemusí dostat zrovna vlastní vinou. Všichni známe příběhy o lidech, na jejichž jméno si jejich příbuzní či známí vzali půjčku, kterou následně neplatili.

hypoteka4

Pro koho je však tento typ určen? Jsou to právě lidé, kteří již dluhy nemají, avšak nepožádali o výmaz, například proto, že nevěděli, že se to musí udělat. Nebo lidé, kteří se tam nedostali vlastní vinou. Právě ti by ji měli využívat nejvíc.

Avšak často o ni žádají takoví, kteří mají již spoustu dluhů, avšak danou nemovitost potřebují. Že nebudou moci splácet, je jasné. Takové případy obvykle končí exekucí. Proto si dobře rozmyslete, než o jakoukoliv půjčku požádáte. Skutečně máte na její splácení?