Je těžké snést kritiku na svou osobu či na svůj projekt, zvláště pokud jste přesvědčeni, že jste vše udělali správně. Jenže v životě se často ocitnete v situaci, ve které byste neprošli, ani kdybyste se snažili sebevíc. Možná je to tím, že nejde vždy vše předvídat, možná prostě jen tím, že váš nadřízený umí pouze kritizovat. Jak ale z každé takové situace vytěžit a neodcházet jako poražený?
Uvědomte si, kde je pravda
I když máte pocit, že proti vám stojí celý svět, pravda může být někde uprostřed. Pravděpodobně vám váš nadřízený či kolega vůbec nechce křivdit. Určitě ví, že kritiku nemáte rádi, a nejspíš by se kritizování vyvaroval, kdyby to jen trochu šlo.
Kritika nemusí být myšlena zle. Ten, který vás kritizuje, je jistě přesvědčen o tom, že se vám snaží pomoci. Zkuste se na celou situaci podívat jeho očima. Je lepší brát kritiku vždy jako pomoc a ne jako křivdu.
Myslete na budoucnost
Nepotrvá věčně, že vás bude moci někdo kritizovat. Jak se poučit ze situace, ve které jste se ocitli? Uvědomujete si, že jste udělali něco, co by stálo za zkritizování? Zkuste tomu příště předejít. Udělali jste vše správně, ale kritika přichází stále ze stejného zdroje, vždy na něco jiného? Někteří lidé mají problém sami se sebou a kritizují ostatní ze žárlivosti nebo ze zvyku. Takovým lidem je lepší se vyhýbat, případně nebrat jejich názor jako relevantní.
Přiznejte, že jste udělali chybu
Nesejde na tom, jak to bylo doopravdy. Tím, že přiznáte svou chybu, místo toho, abyste vinili své kolegy, nic nezkazíte. Lepší než žalovat je vždy ustoupit. Ovšem hrozí tu nebezpečí, že si z vás ostatní udělají obětního beránka. Proto pokud už vezmete vinu na sebe, důležité je se všemi komunikovat. Říct svým kolegům, že jste kvůli nim byli zkritizováni a že to tak dál nepůjde. Budou si vás díky tomu více vážit a nebudou vaší pozice zneužívat.