Každý z nás chce, aby jeho domov vypadal co nejlépe. A to samozřejmě znamená, že si jej vybarvíme tak, jak nám to bude vyhovovat. Koneckonců, čistě bílé stěny jsou nudné. Mnozí z nás se potom rozhodnou pro nejrůznější tapety. A je pravdou, že se jich dnes vyrábí velké množství všech možných vzorů i typů. Každý si tak najde tu, která se mu bude líbit. Ovšem při výběru často ignorujeme určité faktory, které nakonec celou situaci ovlivní.
V první řadě je to fakt, že pokud nalepíme tapetu, stěna v podstatě nemůže „dýchat“. To za normálních okolností není až takový problém, ovšem pokud máme v bytě zvýšenou vlhkost, tato nebude moci uniknout. To může vést k vytvoření plísní. Ty navíc na rozdíl od klasicky namalované stěny nevidíme, takže si jí nevšimneme. A asi není třeba říkat, že plíseň může být poměrně velkým problémem.
Pak také nesmíme zapomenout, že se nám nemusí líbit napořád. Po několika letech budeme třeba chtít jiný vzor, ovšem sundat tapetu není nijak jednoduché. To samé platí, když se budeme stěhovat, a nový majitel bude chtít, abychom tapetu odstranili, než dům opustíme. Proto je dobré se zamyslet, zda to pro nás bude skutečně ideální, a jsme ochotni jít i do takového rizika.
Pak je tu problém v tom, že podobně jako například obrazy vystavené slunečnímu světlu, i vzory na tapetě časem blednou. S tím bohužel nejde nic udělat, ovšem pokud máme místnost skutečně hodně otevřenou světlu, bude tapeta po několika letech již velmi vybledlá, a nakonec bude úplně bílá. Navíc tento proces nebude všude stejný, podle toho, která míst Slunce osvětluje nejvíce.
Proto je otázkou, zda je tapeta skutečně tak dobrým řešením, jak by se mohlo zdát. Platí to zejména o fototapetách, které jsou i u nás čím dál oblíbenější. Jistě, za správných podmínek mohou vypadat dobře, ovšem faktem je, že do většiny domácností se zkrátka nehodí.