Vypsat soutěž o nejlepší balicí materiál by nebylo vůbec obtížné. Mohli bychom do ní zařadit různé materiály, a bylo by zajímavé posoudit jejich vlastnosti a hlavně praktické využití:
Novinový papír – dříve (za socialismu) se hodně balilo do starých novin, nejlépe do deníku „Rudé právo“, ten měl obrovský formát a zvládl zabalit kde co. Tiskařské barvy a zvláště ty současné, však obsahují toxické látky, a pokud to vyloženě není nutné, raději se novinám a časopisům ve svém vlastním zájmu zcela vyhněte.
Toaletní papír – je to skvělý, zdravotně nezávadný, ekologický materiál, ale poněkud nepraktický. Hodí se jen na balení drobností a navíc je nerentabilní i ekonomicky. Balení věcí při stěhování by vás takto vyšlo poměrně draho.
Textilie – ne každý má doma zásobu hadrů na balení porcelánu. A pokud místo nich použijeme ručníky, utěrky, trička a další oděvy, počítejme s tím, že budou „zralé“ na vyžehlení nebo dokonce na vyprání. Zvláště bavlněný textil v případě vyšší vlhkosti v krabicích také „natáhne specifický odér“, může obsahovat spory plísní, a tak to není ani příliš hygienické.
Bublinková fólie – v soutěži by asi nejlépe obstála polyetylenová fólie s bublinkami. Využívá se již desítky let a lze do ní balit cokoli vás napadne. Od skla, keramiky a porcelánu přes dřevo, plasty, oděvy až k hračkám, nábytku, domácím spotřebičům a drobným předmětům v domácnosti. Vzduch v bublinkách je dostatečně pevný na to, aby ochránil předměty před mechanickým poškozením. Polyetylen je netečný, nepřilnavý, nepřijímá a nevydává žádný zápach a nevylučuje toxické látky. Dají se do něj zabalit i potraviny.
Půtažná stretch fólie – moderní balicí materiál, s nímž lze rovněž zabalit cokoli, ale spotřebujete jí větší množství a balení trvá také delší čas. Je to skvělá volba hlavně u větších kusů nábytku, které stačí zajistit jen proti poškrábání.