Potřebujete oplotit zahradu, abyste nebyli lidem z ulice na příliš očích, a zároveň aby šlo o esteticky přijatelné řešení? Zkuste to s betonovými ploty z armovaných odlévaných polotovarů.
Dvojité oplocení
Betonový plot se obvykle staví kvůli zajištění bezpečného zázemí. Přes vysoké oplocení není běžně z ulice vidět, leda že by někdo záměrně přes plot přelezl nebo se alespoň vyšplhal na jeho vrchol, ovšem to se nestává tak často. Pro zloděje není zábranou ani pětimetrová zeď s ostnatým drátem, ale to by bylo téma na jiný článek.
Podstatné je, že přes plot se vám každodenní chodci nebudou dívat do zahrady, a že tu máte více soukromí, než kdyby tu byl plot z dřevěných planěk.
Z vnitřní strany parcely však můžete vysázet živý plot, protože tenké panely z betonu zaberou pouze pár centimetrů plochy pozemku, takže na živý plot zbude dostatek místa. Můžete to udělat i tak, že živý plot vysázíte jen někde a zbytek ponecháte volný, anebo v něm necháte popínat keř růží, břečťan či psí víno. K betonovému plotu v Praze se může hodit i kvetoucí oleandr, rododendrony, fuchsie, muškáty a azalky.
Terasová kaskáda
Některé typy pozemků lze poměrně snadno upravit do tvaru vícečetné kaskády. Je to velmi zajímavé prostorové řešení a takto upravená zahrada bývá nesmírně atraktivní. Úpravy lze docílit pomocí různých stavebních prvků, jako jsou cihly, tvarové betonové odlitky nebo kámen, ovšem pokud potřebujete zachovat co nejvíce prostoru pro rostlinstvo, je vhodnou volbou tenký prefabrikovaný betonový panel.
Panely mají na svém povrchu různé tvarové reliéfy a s nimi lze docílit zajímavého efektu, který může vytvářet harmonický soulad s některými zahradními rostlinami, např. s travinami nebo okrasnými keři. Panely lze zapouštět pod úroveň země do libovolných hloubek, čímž se terén může ještě více zpevnit.