Snad každý se setkal s problematikou neplodnosti, ať už osobně nebo ve svém okolí, či o tom aspoň slyšel (četl). Dnes spousta páru první miminko odkládá a problematiku neplodnosti neřeší. Proč by také? Budují kariéru, zázemí, rovněž se věnují koníčkům, chodí se bavit. Chtějí si život užít, než seuvážou doma. To nemůžeme nikomu zazlívat. Jenže roky plynou a pak se dostaví nutkavý pocit pořídit si miminko. Některé ženy říkají, že jim tikají „biologické hodiny“.
Ženy vysadí antikoncepci a věří, že budou ty šťastné a do 3 měsíců otěhotní. A tehdy začíná kolotoč těm méně šťastným. První problém může být díky antikoncepci. Někdy trvat 3 a více měsíců, než se menstruační cyklus ustálí. Dalším problém je věk ženy, čím starší, tím větší riziko neplodnosti. Rozhodně na plodnosti nepřidá ani kouření, přílišná konzumace alkoholu, stres, nezdravá životospráva apod. Je dobré zvážit i možný problém ze strany muže.
Po půlroce snažení je vhodná návštěva gynekologie. Někdy za neplodnost mohou i onemocní, které lze často odhalit pouze operativně, jako je endometrióza. Pokud za neplodnosti nestojí žádný zřejmý důvod a snažíte se déle jak rok, budete odkázaní na reprodukční kliniku. Při potvrzení onemocnění zapříčiňující neschopnost počít, budete na specializovanou kliniku odkázaní ihned. S otálením se nedoporučuje ani ženám po třicítce.
Zdravá žena, nemusí hned po půl roce řešit umělé oplodnění. Občas stačí jen čas, úprava životního stylu, odpočinek a hlavně, což je nejtěžší, neupínat se pouze na otěhotnění. Měření bazální teploty, počítání plodních dnů, nohy nahoru, to prostě nedělat, je to zbytečné, jen se v tom žena více a více plácá. Postačí pravidelný pohlavní styk každý 2-3 den. Není ojedinělé, kdy se žena příliš upne na to mít miminko, až nakonec podstoupí umělé oplodnění nebo adopci a jakmile se dočká vytouženého dítěte, přijde do jiného stavu, aniž by se o to pokoušela.
Umělé oplodnění je někdy psychicky i finančně náročné, samozřejmě záleží na typu celého zákroku. Po vyšetření obou partnerů a diagnóze, lékař navrhne postup léčby a typ zákroku, aby šance na vytoužené miminko byly co největší. Ani tady nepočítejte s těhotenstvím na počkání. Vyšetření, konzultace, léčba, to vše nějaký čas zabere. Ale pozitivni je, že české reprodukční kliniky jsou často úspěšné a většina páru se nakonec svého miminka dočká a nevadí, že je ze zkumavky.